Ljubljana kot glavno mesto se širi- tudi proti jugu, na obrobje Krajinskega parka Ljubljansko barje, ki je zakladnica UNESCO dediščine iz obdobja koliščarjev. Mejni potok med Ljubljanskim barjem in mestom je bila Gradaščica, ali kakor so ji nekoč rekli Velika Ljubljanica. Trnovo in Krakovo sta dolgo časa veljali za vasi solataric, ki sta mestno tržnico oskrbovale z zelenjavo. Danes je to obrobje mesta, ki prebivalcem nudi naravi prijazno življenje v glavnem mestu. Urejevanje degradiranih območij je del projekta Ogljično nevtralna Evropska mesta 2030. Ljubljana, skupaj s Kranjem in Velenjem, je eno od 100 evropskih mest, ki se je zavezalo, da spremeni življenje v mestu.

Vabimo Vas na izobraževalni ogled ob »Gradaščici gor in dol«. Na tem nenavadnem vodenem ogledu spoznavate, kako je, ta nekoč degradirani del predmestja, danes postal učilnica okoljskega ozaveščanja, spremljate zgodovinske spremembe reke in se soočite z urbanistično vizijo glavnega mesta. Tukaj je predlog trase in tem:

Kako poteka trasa ogleda: Srečanje pred Trnovsko cerkvijo Janeza Krstnika, sledi obisk čebelnjaka Čebelarskega društva Ljubljana in spoznavanje z invazivnimi rastlinami ob Barjanski cesti. S sprehodom nadaljujemo med vrtovi na Gradaški ter nato mimo obrežja, kjer je nekoč deloval mlinar Peter in ga je obiskoval celo sam ruski car Aleksander I. Sledi povratek mimo nekdanjega domovanja Frana Saleškega Finžgarja do parka ob Gradaški, kjer se seznanimo, kako naj bi izgledala samooskrbna hišica 21. stoletja, zakaj so pomembni žužko- hoteli, mimo Trnovskega mostu na obrobje Gradaščice, kjer se spuščajo Gregorčki, pa mimo Plečnikovega Petelinjega mostu in perišča, ob zaščiteni Eipprovi ulici do izliva Gradaščice v Ljubljanico, kjer nas bo pozdravila siva čaplja, morda pa bomo ugledali celo vodomca. Se nam pridružite?